Oppskrift: chiapudding med økologisk kaffesirup
Vi elsker chiapudding, men vi elsker også rå, økologisk kaffesirup. Derfor måtte vi prøve å blande rå, økologisk sirup i chiapuddingen. Det ble utrolig godt!
Her er det bare å velge smak etter hva du liker best, og tilpasse mengde ut ifra hvor søtt du vil ha det. Vi brukte rå, økologisk vaniljesirup i denne oppskriften.
Bacanha kaffesirup har en ren, naturlig smak og passer godt i chiapudding for å gi den ekstra smak og sødme.
Chiapudding med kokosmelk og sirup
Ingredienser:
3 ss chiafrø
250 ml kokosmelk (rist boksen før åpning slik at væsken og kremen blander seg)
1 ss vaniljesirup fra Bacanha
1 ss lønnesirup (evt. honning eller agavesirup)
2 klyper salt
Fremgangsmåte
1. Mål opp kokosmelken og hell den i en skål, et glass eller en boks med lokk.
2. Bland inn vaniljesirup, lønnesirup og salt.
3. Rør inn chiafrøene gradvis for å unngå klumper, og rør godt sammen.
4. La blandingen stå på kjøkkenbenken i 10–15 minutter før du rører gjennom den igjen for å bryte opp eventuelle klumper.
5. Dekk til og sett puddingen i kjøleskapet. La stå i minst 4 timer, helst over natten, til chiafrøene har svellet og puddingen har fått en tykk og kremete konsistens.
6. Rør gjennom puddingen før servering. Servers kald som den er, eller med ønsket topping. Chiapuddingen har en holdbarhet på opptil 5 dager i kjøleskap.
Variasjoner og tips:
Mindre søt versjon: Lag uten lønnesirup eller bruk halv mengde.
Magrere versjon: Bruk 120 ml kokosmelk og 60 ml valgfri melk. Konsistensen blir litt mindre kremete, men fremdeles god på smak.
Lett kokosmelk: Om du ønsker å bruke lett kokosmelk, forsøk å redusere mengden til ca. 180 ml siden den er mer tyntflytende.
Kjøp økologisk kaffesirup fra Bancha her